धितोपत्र बजारमा शेयर कारोबार मापक नेप्से परिसूचक बुधवार ९आज० फेरि उच्च अङ्कले ओरालो लागेको छ । मङ्गलवार उच्च अङ्कले बढेको नेप्सेले बुधवार फेरि घट्यो । नेपाल स्टक एक्सचेञ्जका अनुसार ५१ दशमलव ६५ अङ्कले घटेर नेप्से दुई हजार आठ सय ६२ दशमलव १८ अङ्कमा ओर्लेको छ । यस्तै ठूला कम्पनीको शेयर कारोबार मापन गर्ने सेन्सेटिभ परिसूचक सात दशमलव ३७ विन्दुले घटेर पाँच सय २८ दशमलव ९७ मा ओर्लेको छ ।
नेप्सेको ओरालो यात्राको प्रभाव कारोबार रकममा समेत देखिएको छ । कुल दुई सय १८ कम्पनीको एक करोड ९४ लाख १७ हजार पाँच सय ३२ कित्ता शेयर आठ अर्ब ३६ करोड २६ लाख ७१ हजार ६ सय ८१ रुपैयाँमा खरिदरबिक्री भए । बुधवारको कारोबारपछि बजार पुँजीकरण पनि मङ्गलवारको तुलनामा खुम्चिएको छ । मङ्गलवार ४० खर्ब ४८ अर्ब दुई करोड ४४ लाख रुपैयाँ बराबर पुगेको बजार पूँजीकरण आज घटेर ३९ खर्ब ७३ अर्ब १७ करोड ७५ लाख रुपैयाँमा सीमित भएको छ । कारोबार भएका १३ उपसमूहको शेयर नै ओरालो लागेको छ ।
त्यसमा बैंकिङ २८ दशमलव ५४, व्यापार ५५ दशमलव ५६, होटल तथा पर्यटन ६९ दशमलव ७७, विकास बैंक एक सय ६० दशमलव ६६, जलविद्युत् ७१ दशमलव ४९, वित्त ६७ दशमलव ४४, निर्जीवन बीमा दुई सय ८० दशमलव १२, उत्पादन एक सय २१ दशमलव १३, अन्य ४४ दशमलव ४३, लघुवित्त एक सय दशमलव ३२, जीवन बीमा तीन सय ८७ दशमलव ४२, सामूहिक लगानी कोष शून्य दशमलव १४ र लगानी उपसमूह शून्य दशमलव ३९ विन्दुले घटेको छ । कारोबारका आधारमा आज पनि नेपाल पुनर्बीमा कम्पनी शीर्ष स्थानमा रहेको छ । यस कम्पनीको ५४ करोड २० लाख ३६ हजार रुपैयाँ बराबरको कारोबार भयो । यस्तै आज राधी विद्युत् कम्पनीको शेयर मूल्य ९ दशमलव ७१, ङादी ग्रसप अफ पावर ९ दशमलव ०९, छ्याङ्दी हाइड्रोपावर ६ दशमलव ५६, नेपाल इन्स्योरेन्स ६ दशमलव १६ र घलेम्दी हाइड्रोको शेयर ६ दशमलव ०२ प्रतिशतले बढेको छ । कालिका पावर कम्पनीको शेयर मूल्य ५ दशमलव ६०, नेपाल फाइनान्स ५ दशमलव ४८, मञ्जुश्री फाइनान्स ५ दशमलव १४, नेपाल हाइड्रो डेभलपर ५ दशमलव ०८ र अरुण काबेली पावर कम्पनीको शेयर मूल्य पाँच प्रतिशतले घटेको छ ।