सरकारले सिनेमाहल, सांस्कृतिक केन्द्रहरू, रंगशाला, खेलस्थल र मनोरञ्जन लगायतकास्थलहरू आगामी वैशाख १८ गतेसम्मका लागि वन्द गर्ने निर्णय गरेको छ । कोरोना भाइरस संक्रमण, रोकथाम तथा नियन्त्रण उच्चस्तरीय समन्वय समितिको आज सिंहदरबारमा बसेको बैठकले सिनेमाहल, सांस्कृतिक केन्द्रहरू, रंगशाला, खेलस्थल र मनोरञ्जन स्थल, म्युजियम, जिम, हेल्थ क्लब, स्विमिङ्ग पुल, डान्सवार तथा क्लवलाई आगामी वैशाख १८ गतेसम्म बन्द गर्ने र यसको अनुगमन गृह, संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन र सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्रालयले गर्ने निर्णय गरिएको बैठक पछि सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्री डा. युवराज खतिवडाले जानकारी दिनुभयो ।

बैठकले अत्यावश्यक काममा बाहेक आवतजावत र हिड्डुल नगर्न आग्रह गर्दै सांस्कृतिक एवम् सामाजिक कार्यहरूमा पार्टीप्यालेस, मठमन्दिर, गुम्वा, मस्जिद, चर्च जस्ता धार्मिक र सार्वजनिक स्थलहरूमा २५ जनाभन्दा बढी मानिसहरू भेलाहुन बन्द गर्ने निर्णय गरेको मन्त्री खतिवडाले बताउनुभयो । सार्वजनिक सवारीसाधनहरूमा सीट क्षमता भन्दा बढी यात्रु ओसारपसार नगर्न यातायात व्यवसायीलाई अनुरोध गर्ने र सार्वजनिक यातायातका सवारी धनीलाई प्रत्येक दिन सवारीसाधनलाई Disinfection गर्न लगाउने र यसको अनुगमन नेपाल प्रहरी र यातायात व्यवस्था विभागले गर्ने निर्णय उच्चस्तरीय समितिले गरेको छ । कोरोना भाइरसको संक्रमण भई उपचार गर्नुपर्ने भएमा त्यस्ता विरामीहरूलाई स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले तोकेका सरकारी, सामुदायिक तथा निजी अस्पतालबाट उपचार गराउने व्यवस्था मिलाइने मन्त्री डा.खतिवडाले जानकारी दिनुभयो ।

यसैगरी बैठकले बाल विकास केन्द्र, आधारभूत तथा माध्यामिक विद्यालयहरू र विश्वविद्यालयहरूका पठन पाठन यही चैत्र मसान्तसम्मका लागि बन्द गर्ने निर्णय गरेको छ । साथै भाेली देखि हुँने भनिएको माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसईई) स्थगित भएको छ । कोभिड १९ रोकथाम तथा नियन्त्रण उच्च स्तरीय समितिका संयोजक उपप्रधानमन्त्री ईश्वर पोखरेलले एसईई परीक्षा स्थगित गर्ने निर्णय गरेको जानकारी दिनुभयाे । यसअघि सरकारले एसईई परीक्षा नरोक्ने तर सबै परीक्षा केन्द्रमा हेल्थ डेस्क राख्ने निर्णय गरेको थियो ।

यसैगरी दैनिक उपभोग्य अत्यावश्यक सामग्रीको पर्याप्त मौज्दात भएकाले आम उपभोक्तालाई आवश्यक भन्दा बढी सामग्रीहरू खरिद र अनावश्यक सञ्चय नगर्न अनुरोध गर्दै बजारमा उपभोग्य सामग्रीको कृतिम अभाव श्रृजना गर्ने, कालो बजारी र मिसावट गर्नेलाई कानून बमोजिम कारवाही गर्ने निर्णय निर्णय गरेको छ ।