चीनको विदेश मन्त्रालयले बुधबार विश्वकै सबैभन्दा ठूलो सैन्य गठबन्धनको रूपमा नाटोले शीतयुद्धको पुरानो मानसिकता र वैचारिक पूर्वाग्रहलाई त्याग्नुपर्ने र शान्ति र स्थिरता कायम गर्न अनुकूल कार्यहरू गर्नुपर्ने बताएको छ । अमेरिकी उप–विदेशमन्त्री वेन्डी शेरम्यानको टिप्पणीबारे प्रतिक्रियाका लागि आग्रह गर्दा चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता झाओ लिजियानले पूर्वी युरोपमा नाटोको विस्तारमा रूसको प्रस्तावित सीमा ‘अजेय’ छ र अमेरिकाले कसैलाई पनि ‘बन्द नाटोको खुला ढोका नीति’मा प्रहार गर्न अनुमति नदिने बताउनुभयो ।
झाऊले नाटो शीतयुद्धको अवशेष हो र यसको विस्तार विशिष्ट समूह राजनीति भएको बताउनुभयो । चीनले सबै प्रकारका साना ठूला समूहहरूको दृढतापूर्वक विरोध गरेको र छिमेकी दृष्टिकोण र भौगोलिक द्वन्द्व लाई उक्साउने प्रयासलाई अस्वीकार गरेको कुरा उहाँले उल्लेख गर्नुभयो । चीनले साझा, बृहत्, सहकारी र दिगो सुरक्षाको विषयमा नयाँ सोचलाई विजेता बनाउँन चाहेको र सबै देश र तिनका जनताले सुरक्षा र आनन्दका लागि संयुक्त रुपमासमस्या र चुनौतीको सामना गर्नुपर्ने धारणा राखेको उहाँले बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “हामी आशा गर्छौं कि सबै सम्बन्धित पक्षहरूले एकअर्काको वैध सुरक्षा चिन्ताहरूलाई पूर्ण रूपमा विचार गर्नेछन् र यसले सबैलाई विरोध र मुठभेडबाट बच्न मद्दत गर्नेछ । यसले आपसी सम्मानको आधारमा छलफल र विचारद्वारा मतभेद र विवादलाई उचित तरिकाले समाधान गर्न सक्नेछन् ।”