काठमाडौँ — सरकारले कोरोना संक्रमणको रोकथाम र नियन्त्रण गर्न प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीकै नेतृत्वमा कोभिड–१९ निर्देशक समिति गठन गरेको छ । सरकारले बिहीबार जारी गरेको र शुक्रबार राजपत्रमा सूचना प्रकाशित गरेपछि लागु भएको ‘कोभिड–१९ संकट व्यवस्थापन सम्बन्धमा व्यवस्था गर्न बनेको अध्यादेश’ अनुसार अब २०७७ साल वैशाख १६ गते मन्त्रिपरिषद्ले गठन गरेको सीसीएमसी र सीसीएमसी निर्देशक समिति कोरोनाको रोकथाम र नियन्त्रण गर्न नयाँ कानुन आएसँगै निष्क्रिय भएको छ ।
नयाँ अध्यादेश अनुसार समिति मातहतमा कोभिड १९ सङ्कट व्यवस्थापन केन्द्र रहने व्यवस्था गरिए पनि यो उपप्रधानमन्त्रीको नेतृत्वमा हुने छैन । अध्यादेशको १३ नम्बर बुँदामा उल्लेख गरिएअनुसार समितिको प्रत्यक्ष निर्देशन र नियन्त्रणमा रहने केन्द्रको नेतृत्व नेपाल सरकारले नियुक्त गरेको व्यक्ति रहने व्यवस्था गरिएको छ । यसमा स्वास्थ्य सेवाका बाह्रौं तहको अधिकृत तथा सेनाको उपरथि, नेपाल प्रहरी र सशस्त्रका अतिरिक्त महानिरिक्षक एवं गृह र उद्योग मन्त्रालयका सहसचिव रहने व्यवस्था गरिएको छ ।
कानुन मन्त्री लिलानाथ श्रेष्ठका अनुसार अब कोरोना रोकथाम र नियन्त्रणको लागि सम्पूर्ण काम अध्यादेशअनुसार प्रधानमन्त्रीको नेतृत्वमा रहेको कोभिड–१९ निर्देशक समितिले गर्नेछ । सरकारले कोभिड–१९ लाई नियन्त्रण गर्न सबैभन्दा पहिले २०७६ सालको अन्त्यमा उपप्रधानमन्त्री पोखरेलकै नेतृत्वमा उच्चस्तरीय समन्वय समिति गठन गरेको थियो । उक्त समितिको गतिविधि स्वास्थ्य सामग्री खरिदलगायत विवादमा आएपछि पोखरेलकै नेतृत्वमा अन्य नौ मन्त्रीहरु सहितको सीसीएमसी निर्देशक समिति गठन गरिएको थियो । उक्त निर्देशक समितिले पनि काम गर्न नसकेको भन्दै लगातार आलोचना भएपछि सरकारले प्रधानमन्त्रीकै नेतृत्वमा कोरोना भाइरस रोकथाम र नियन्त्रणको लागि नयाँ संयन्त्र गठन गरेको हो ।

इकान्तिपुर