सन् २०२३ मा युरोपमा विद्युतीय कारको बिक्री झन्डै १४ प्रतिशतले बढेको छ । सन् २०२३ मा युरोपमा विद्युतीय कारको बिक्री १३ दशमलव ९ प्रतिशतले बढेको र विद्युतीय गाडीले पहिलो पटक डिजेल कारलाई उछिनेको ‘युरोपियन अटोमोबाइल म्यानुफ्याक्चर्स एसोसिएशन’ ले आज जनाएको छ ।
एसोसिएशनका अनुसार सन् २०२३ मा विद्युतीय कारको बिक्री अघिल्लो वर्षको तुलनामा ३७ प्रतिशतले बढेको छ । तर यो तथ्याङ्क सन् २०२२ को तुलनामा कुल बिक्रीमा निकै कमी हो । २०२२ मा नयाँ गाडी दर्ता सन् १९९३ यताकै सबैभन्दा न्यून स्तरमा झरेको थियो । अहिले सन् २०२२ को तुलनामा फ्रान्स, इटाली र स्पेनमा बिक्रीमा दोहोरो अङ्कको वृद्धि भएको छ ।
पेट्रोलियम पदार्थबाट चल्ने इन्जिन गाडीहरूको बिक्री चरणबद्धरूपमा समाप्त गर्न युरोपेली युनियनले २०३५ को समयसीमा तोकेको छ । गएको वर्ष हाइब्रिड कारको बिक्री पनि झन्डै ३० प्रतिशतले बढेको थियो । यद्यपि पेट्रोल कारहरू अझै पनि बजारको एक ठूलो हिस्साका रूपमा रहेको छ ।