हेटौंडा । मुलुक संघीयतामा गएसँगै वित्तीय सेवा पनि विकेन्द्रित गर्ने राज्यको उद्देश्य भएपनि त्यसअनुरुप काम हुन नसकेको राष्ट्र बैंकको आर्थिक गतिविधि अध्ययनले देखाएको छ । राष्ट्र बैंकले सार्वजनिक गरेको चालु आर्थिक वर्षको अर्धवार्षिक आर्थिक गतिविधि अध्ययनले बैंक तथा वित्तीय संस्थाको कुल निक्षेपको करिब ६८ प्रतिशत र कर्जा प्रवाहको करिब ५५ प्रतिशत वाग्मती प्रदेशमै रहेको देखाएको हो ।
प्रतिवेदन अनुसार गत पुससम्म वाग्मती प्रदेशबाट बैंक तथा वित्तीय संस्थाले संकलन गरेको कुल निक्षेप ३७ खर्ब ९ अर्ब ५८ करोड रुपैयाँ छ । गत वर्षको तुलनामा यो १० प्रतिशतले बढेको हो । अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा यो प्रदेशमा निक्षेप संकलन १५।८ प्रतिशतले बढेको थियो ।यस्तै, गत पुससम्म बैंक तथा वित्तीय संस्थाले बाग्मती प्रदेशमा मात्र २६ खर्ब ७८ अर्ब ८० करोड रुपैयाँ कर्जा प्रवाह गरेका छन् । अघिल्लो वर्षको सोही अवधिको तुलनामा चालु आर्थिक वर्षको सोही अवधिमा यस्तो रकम ३ प्रतिशतले मात्र बढेको हो । अघिल्लो वर्ष यस्तो कर्जा २५ प्रतिशतले बढेको थियो ।
आर्थिक वर्ष २०७९ पुस मसान्तसम्ममा यो प्रदेशमा वाणिज्य बैंकका १ हजार ८ सय १०, विकास बैंकका ३ सय ३०, वित्त कम्पनीका १ सय ८ तथा लघुवित्त वित्तीय संस्थाका ७ सय ७७ गरी जम्मा ३ हजार २५ शाखा सञ्चालनमा छन् । वाग्मती प्रदेशका जिल्लामध्ये पनि काठमाडौं जिल्लामा सबैभन्दा बढी १ हजार १ सय ८४ तथा रसुवा जिल्लामा सबैभन्दा कम ५० शाखा सञ्चालनमा रहेको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । यस्तै, गत पुससम्म बैंक तथा वित्तीय संस्थाले वाग्मती प्रदेशको औद्योगिक क्षेत्रमा प्रवाह गरेको कर्जा ७।२ प्रतिशतले घटेर ९ खर्ब २ अर्ब ८७ करोड कायम भएको छ । गत वर्षको सोही अवधिमा यस्तो कर्जा २४।३ प्रतिशतले वृद्धि भई ९ खर्ब ७३ अर्ब १२ करोड पुगेको थियो । यस प्रदेशमा प्रवाह भएको कुल कर्जामध्ये औद्योगिक क्षेत्रमा प्रवाहित कर्जाको अंश ३३।७ प्रतिशत छ । औद्योगिक कर्जामध्ये काठमाडौं जिल्लामा सबैभन्दा बढी ७ खर्ब ९१ अर्ब ३८ करोड ९८७।७ प्रतिशत० कर्जा लगानीमा रहेको छ भने सिन्धुपाल्चोक जिल्लामा सबैभन्दा कम ६३ करोड ९०।१ प्रतिशत० लगानी रहेको राष्ट्र बैंकले जनाएको छ ।