gf/fo0fLdf af9L lrtjg, ^ ;fpgM gf/fo0fu9 jhf/ glhs}af6 dªunaf/ lbpF;f] b]lvPsf] gf/fo0fL gbL . tLg lbgb]lvsf] clj/n jiff{sf sf/0f gbLsf] jxfj a9]kl5 To; cf;kf; If]qdf hf]lvd a9]sf] 5 . t:jL/M gf/fo0f clwsf/L÷/f;;

लगातारको वर्षाका कारण देशका धेरै नदी तथा खोलामा बाढी आएको छ । मनसुन सक्रिय नै रहेकाले आज पनि देशका धेरै ठाउँमा पानी पर्ने सम्भावना छ । यसले गर्दा आज पनि ठूला तथा साना नदी, खोलामा बाढीको सम्भावना रहेको विज्ञले बताएका छन् । विज्ञले आज कोशी, नारायणी, कर्णाली र महाकालीलगायत केही नदी तथा खोलामा बाढी आउन सक्ने चेतावनी दिएका छन् । यस्तै, कन्काई, कमला, वाग्मती र यसका सहायक नदीमा पनि पानीको सतह घटबढ हुन सक्ने चेतावनी दिइएको छ । पश्चिम राप्ती, तिनाउ, बबईका स–साना नदीमा पनि पानीको बहाव बढ्ने हुँदा उच्च सतर्कता अपनाउन विज्ञले आग्रह गरेका छन् ।
यी क्षेत्रमा आज बाढीको जोखिम
वाग्मती प्रदेश
आज वाग्मती प्रदेशको दोलखा, रामेछाप, रसुवा, सिन्धुपाल्चोक, नुवाकोट, धादिङ, काठमाण्डौ, चितवन र मकवानपुरका नदी तथा खोलामा बाढी आउन सक्ने चेतावनी दिइएको छ ।
गण्डकी प्रदेश
गण्डकी प्रदेशका गोरखा, मनाङ, लमजुङ, कास्की, पर्वत, बाग्लुङ, म्याग्दी, तनहुँ, स्याङ्जामा बाढीको जोखिम छ ।
लुम्बिनी प्रदेश
लुम्बिनी प्रदेशको दाङ, प्युठान, बाँके, बर्दिया, रुकुमका नदी तथा खोलामा पानीको बहाव बढ्ने हुँदा आवश्यक सतर्कता अपनाउन आग्रह गरिएको छ ।
कर्णाली प्रदेश
कर्णाली प्रदेशको सुर्खेत, सल्यान, दैलेख, कालीकोट, जाजरकोट र हुम्लामा पनि बाढी आउने जोखिम छ ।
सुदूरपश्चिम प्रदेश
सुदूरपश्चिम प्रदेशका विभिन्न नदी तथा खोलामा पनि आज बाढी आउने सम्भावना छ । विज्ञका अनुसार त्यहाँको कञ्चनपुर, कैलाली, डडेल्धुरा, डोटी, अछाम, बाजार, बझाङ र दार्चुला र आसपासका जिल्ला भएर बहने साना नदीमा पनि पानीको बहाव बढी आउने भन्दै सतर्क रहन आग्रह गरिएको छ । अबको केही दिन पानी पर्ने सम्भावना रहेकाले बाढी पहिरोको जोखिम उच्च रहेको मौसमविद्ले बताएका छन् । मौसमविद्ले नदी तटीय क्षेत्रका बासिन्दा र भिरालो जमिनमा बसोबास भएकाहरुलाई सावधानी अपनाउन सुझाव दिएका छन् ।