भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र माेदीविरुद्ध तल्लो सदन लोकसभामा दर्ता भएकाे अविश्वासकाे प्रस्ताव अस्वीकृत भएकाे छ । लाेकसभाका अध्यक्ष ओम बिरलाले आज बिहीवार सदनकाे कारबाही समाप्त हुनुअघि केन्द्र सरकारविरुद्ध विपक्षी दलहरूले दर्ता गरेकाे अविश्वास प्रस्ताव अस्वीकृत भएकाे घाेषणा गर्नुभएकाे बीबीसी हिन्दीले जनाएकाे छ ।
यसअघि अविश्वास प्रस्तावलाई लिएर लाेकसभामा तीन दिनसम्म सत्तापक्ष र विपक्षका सांसदहरूले आफ्नाे विचार राखेका थिए । प्रधानमन्त्री माेदीले जवाफ दिएपछि लाेकसभाका अध्यक्षले अविश्वास प्रस्तावमाथि ध्वनि मतका आधारमा प्रस्ताव अस्वीकृत भएकाे घाेषणा गर्नुभएकाे हाे ।
आजकाे बैठकमा माेदीले आफूविरुद्ध अविश्वासको प्रस्ताव ल्याउने विपक्षी दलहरूको चर्को आलोचना गर्दै मणिपुर राज्यमा शान्ति कायम गराएरै छाडिने बताउनुभएकाे छ । उहाँले मणिपुरमा महिलाहरूमाथि अक्षम्य अपराध भएको भन्दै दोषीलाई कडाभन्दा कडा सजाय दिलाउन केन्द्र र राज्य सरकार मिलेर काम गरिरहेको बताउनुभयाे ।
जवाफकै क्रममा माेदीले विपक्षी दलले आफ्नो सरकारविरुद्ध अविश्वासको प्रस्ताव ल्याउनु भगवानको आशीर्वाद भएको बताउँदै सन् २०२४ को लोकसभा चुनावमा विगतका सबै रेकर्ड तोडेर एनडीए र भाजपाले भव्य विजय हासिल गर्ने दाबी गर्नुभयो ।
मणिपुर राज्यमा भएकाे हिंसामा सरकारले अभिभावकीय भूमिका खेल्न नसकेको र देशमा निरङ्कुशता हाबी भएको भन्दै विपक्षीले मोदीविरुद्ध अविश्वास प्रस्ताव दर्ता गराएका थिए ।
यसअघि सन् २०१८ मा पनि नरेन्द्र माेदी सरकारकाे विरुद्ध विपक्षीले अविश्वास प्रस्ताव ल्याएकाे थियाे । सदनमा ११ घण्टा लामाे छलफलपछि अन्ततः माेदी सरकारले सदनमा आफ्नाे बहुमत पुर्‍याएकाे थियाे ।