चालु आर्थिक वर्षको पहिलो महिना अर्थात् साउनमा वैदेशिक व्यापारका सबै सूचकमा कमी आएको छ । भन्सार विभागका अनुसार साउनमा नेपालले एक खर्ब ३१ अर्ब २८ करोड रुपैयाँको सामान आयात गरेको छ । यो अघिल्लो वर्षको साउनको तुलनामा १२ दशमलव ९० प्रतिशतले कमी हो ।
यस्तै साउनमा १४ अर्ब ८० करोड रुपैयाँको वस्तु निर्यात भएको छ, यो अघिल्लो वर्षको साउनको तुलनामा २८ दशमलव ६८ प्रतिशतले कमी हो । पहिलो महिनामा व्यापार घाटा एक खर्ब १६ अर्ब ४७ करोड रुपैयाँ रहेको छ, यो अघिल्लो वर्षको पहिलो महिनाको तुलनामा १० दशमलव ३८ प्रतिशतले कम हो । साउनमा ११ अर्बको घिउ तेल, २५ अर्बको पेट्रोलियम पदार्थ र बिटुमिन लगायतका वस्तु, ११ अर्ब रुपैयाँको फलामलगायतका वस्तु आयात भएका छन् । यस्तै चार अर्ब ६४ करोड रुपैयाँकाे गाडी, पाँच अर्ब रुपैयाँकाे प्लास्टिक, साढे पाँच अर्ब रुपैयाँको औषधि र कच्चा पदार्थ, दुई अर्ब ४६ करोड रुपैयाँको तरकारी, एक अर्ब ९० करोडको फलफूल र तीन अर्ब ५९ करोड रुपैयाँको खाद्यान्न आयात भएका भन्सार विभागले जनाएको छ ।