नयाँदिल्ली । एसोसिएसन फर डेमोक्रेटिक रिफर्म्स (एडीआर) र नेसनल इलेक्शन वाचले लोकसभा चुनावको पहिलो चरणमा भाग लिएका १६२५ उम्मेदवारको विश्लेषण गर्दा पहिलो चरणमा भाग लिएका २५२ उम्मेदवारहरूविरुद्ध आपराधिक मुद्दा रहेको जानकारी प्राप्त भएको छ । 

एसोसिएसन फर डेमोक्रेटिक रिफर्म्स एन्ड नेसनल इलेक्शन वाचको प्रतिवेदन अनुसार १५ जना उम्मेदवार आपराधिक मुद्दामा दोषी ठहर भएका छन् । प्रतिवेदन अनुसार एक हजार ६१८ उम्मेदवारमध्ये १६१ जनाले आफूविरुद्ध गम्भीर आपराधिक मुद्दा र सात जनाले हत्यामा संलग्न रहेको बताएका छन् ।

प्रतिवेदनमा १९ जना उम्मेदवारले आफूविरुद्ध ज्यान मार्ने उद्योगसम्बन्धी मुद्दाहरू घोषणा गरेको उल्लेख छ । कूल १६१८ उम्मेदवारमध्ये १८ जना उम्मेदवार महिलाविरुद्धको अपराधमा संलग्न छन् भने एकजनामाथि बलात्कारको आरोप छ । यसबाहेक ३५ जना उम्मेदवारले आफैंविरुद्ध घृणापूर्ण अभिव्यक्तिका मुद्दा दर्ता गरेका छन् ।

एडीआरले उम्मेदवारहरूको सम्पत्ति पनि विश्लेषण गर्‍यो र खुलासा गर्‍यो कि ३३२ ले उनीहरूको सम्पत्ति २ करोड रुपैयाँभन्दा बढी भएको बताए। जसमध्ये १९३ जना उम्मेदवारसँग ५ करोड रुपैयाँभन्दा माथिको सम्पत्ति छ । १६१८ उम्मेदवारमध्ये २७७ जनाले आफ्नो सम्पत्ति ५० लाखदेखि २ करोड रुपैयाँसम्म रहेको र अन्य ४३६ले १० लाखदेखि ५० लाख रुपैयाँसम्मको सम्पत्ति घोषणा गरेका छन् । ५७३ उम्मेदवारको सम्पत्ति १० लाखभन्दा कम छ ।

रिपोर्टका अनुसार भाजपाका ७७ उम्मेदवारहरूमध्ये २८, कांग्रेसका ५६ उम्मेदवारहरूमध्ये १९ र तृणमूल कांग्रेसका पाँच उम्मेदवारहरूमध्ये दुईले आफैंविरुद्ध आपराधिक मुद्दा दर्ता गरेका छन्। राष्ट्रिय जनता दल (आरजेडी) का चारै उम्मेदवार, समाजवादी पार्टीका सात उम्मेदवारहरूमध्ये तीन, बसपाका ८६ उम्मेदवारहरूमध्ये ११, डीएमकेका २२ उम्मेदवारहरूमध्ये १३ र एआईएडीएमकेका ३६ उम्मेदवारहरूमध्ये १३ उम्मेदवारले पनि घटना भएको बताएका छन्। उनीहरु विरुद्ध मुद्दा दर्ता भएको छ ।