नियमविपरीत लिएको ब्याज फिर्ताको विवरण पेस गर्न नेपाल राष्ट्र बैङ्कले बैङ्कका प्रमुख कार्यकारी अधिकृतलाई निर्देशन दिएको छ । १२ मंसिरमा राष्ट्र बैङ्क बैङ्क सुपरिवेक्षण विभागले सबै बैङ्कलाई पत्र काटेर नियम विपरीत प्रिमियम बढाएर लिएको ब्याज फिर्ता गरेको विवरण पठाउने निर्देशन दिएको हो ।
१५ दिनभित्र ब्याज फिर्ता गरेको विवरण पठाउने निर्देशन दिँदै राष्ट्र बैङ्कबाट पत्र आएको एक बैङ्कका प्रमुख कार्यकारी अधिकृतले बताए । गत आर्थिक वर्षको वार्षिक वित्तीय विवरणलाई प्रारम्भिक स्वीकृति दिँदा नै राष्ट्र बैङ्कले नियम विपरीत प्रिमियम बढाएर लिएको ब्याज फिर्ता गर्ने शर्तमा राष्ट्र बैङ्कले स्वीकृत गरेको थियो । वाणिज्य बैङ्कहरूले मात्रै गत आर्थिक वर्षमा ऋणीसँगको सम्झौता विपरीत प्रिमियम बढाएर साढे ३ अर्ब भन्दा बढी ब्याज बैङ्कहरूले असुल गरेको केन्द्रीय बैङ्कले जनाएको थियो । उक्त रकम फिर्ता गर्ने शर्तमा राष्ट्र बैङ्कले गत आर्थिक वर्षका वित्तीय विवरणको प्रारम्भिक स्वीकृत तथा साधारणसभाको स्वीकृत प्रदान गर्दा उक्त ब्याज फिर्ता गर्न सर्त राखेर स्वीकृत गरेको हो ।
अधिकांश बैङ्कहरूले ब्याज फिर्ता गरिरहेको बताएका छन् । यसैको तथ्याङ्क केन्द्रीय बैङ्कले माग गरेको एक बैंकरले बताए । राष्ट्र बैङ्कले बैङ्कहरूलाई १५ दिनको समय दिएर उक्त विवरण माग गरेको हो । राष्ट्र बैङ्कले ऋणीको नाम तथा खाता विवरण लगायत कर्जाको प्रकार, ब्याज फिर्ताका लागि छुट्याइएको रकम समेतको विवरण बुझाउन निर्देशन दिएको छ ।